DEMİR SİLİKAT GRİT KUMU

Grit kumu, tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşididir. Aslında kum değil demir curufudur.

Grit kumu(raspa kumu), tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşididir. Aslında kum değil demir curufudur. Kumlama aşağıda özellikleri belirtilen kumun yüksek basınçlı hava ile metal yüzeye çarptırılmasıdır. Bu çarpma esnasında kum metal yüzeyi mikron seviyesinde aşındırırken aynı zamanda yüzeydeki her türlü istenmeyen maddeyi de kazıyarak temizler.

Boya ve benzeri uygulama işlemleri öncesi çelik yüzeylerin temizlenmesinde kullanılan metal dışı gritlerin
çeşitleri ve bunların spesifikasyonları ISO 11126'da belirtilmiştir. ISO 11126'daki metal dışı gritlerin elde ediliş kaynaklarına göre imal ve doğal kaynaklı gritler olarak ikiye ayırmak mümkündür. Cam küreleri, temperlenmiş öğütülmüş cam, SiC, Al O , plastikler ve öğütülmüş kuru buz (CO ) özel uygulamalar için imal edilmiş aşındırıcılara iyi birer örnek olarak verilebilirler.

Grit Kumu ;

  • Gemi yapımı, onarımı ve bakımı
  • Petrol rafinerileri, tank çiftlikleri ve terminalleri
  • Modüler inşaat
  • Kimya ve petrokimya endüstrisi
  • İnşaat mühendisliği
  • Anıtlar ve ticari binaların restorasyonu
  • Su püskürtmeli uygulamalarında daha iyi sonuç almak için ekstra malzeme olarak
  • Soğuk çelik kesimi
  • Çelik konstrüksiyon yapımı ve onarımı, boru hattı ve kapakçıkları, vinçler, demir yolları, araba ve kamyonlar

Sa 1: Paslanmış yüzeylerde son derece yüzeysel bir temizlik biçimi olup, kumlama piyasasında “süpürme” olarak adlandırılır.

Sa 2: Paslanmış yüzeydeki pas ve istenmeyen oluşumların oldukça temizlenmiş halidir. Çeliğin kendine has gri rengi kolaylıkla seçilebilir. Piyasada pek tercih edilmeyen bir kumlama derecesidir. Çünkü yüzeysel temizlik için fazla ama derinlemesine bir temizlik için de yetersizdir.

Sa 2.5: Piyasada en çok tercih edilen kumlama derecesi olup çeliğin her türlü pas ve istenmeyen oluşumlardan arındırılmış halidir. Çeliğin kendine has gri rengi tamamen ortaya çıkmaktadır.

Sa 3 : Kumlama işleminde yapılabilecek en yüksek temizlik derecesi olup tıpkı Sa 2 gibi piyasada tercih edilmeyen bir derecedir. Çünkü maliyeti ve uygulanma süresi oldukça fazladır. Ayrıca çeliğin mikron derecesinde de olsa aşınması demektir. Bu da çeliği korumak amacına ters düşmektedir.

Kumlama işlemi kuru havalarda en kısa süre içerisinde hazırlanmalı ve boya işlemine geçilmelidir. Çünkü, üzerindeki pas ve istenmeyen oluşumlar temizlendikten sonra çelik, paslanmaya karşı daha da savunmasız hale gelir. Eğer hava da rutubetli ise kumlanmış çelik, kararmaya ve paslanmaya başlar.

Grit kumu ile, kumlama sonrası ortam sıcaklığı ve nem oranına bağlı olarak en geç 2 saat içerisinde koruyucu boya olarak 15-20 mikron derecesinde shopprimer uygulanmalı, imalat sonrası kaynak temizlikleri yapılarak uygun boya ile boyanmalıdır. Boyama işleminin ne tür bir gereçle yapılacağı da son derece önemli olup en uygun metot airless boya makinelerinin kullanılmasıdır. Nedeni; airless boya makineleri boyayı hava ile karıştırmadan yüksek basınçla çelik yüzeye yapıştırır. Eğer, daha önce uygulanan havalı boya tabancaları kullanılırsa boyanın zerrecikleri arasında mikron seviyesinde hava kabarcıkları kalır ve boyanma işleminin kalitesi düşer.

KATALOG İNDİR

Oretec Mineral -Demir Silikat Grit KumuKatalog.pdf

Kataloğu indirmek için butona tıklayınız.

Teklif Alın

TOP