Çinko & Çinko Oksit

Çinko kullanım açısından demir dışı metaller içerisinde alüminyum ve bakırdan sonra gelen en önemli üç metalden birisidir.

Bu üç metal başlıca, demir ve çeliğin korozyona karşı direncinin artırılmasında, döküm sanayinde kullanılan özel alaşımlar ile pirinç alaşımların yapımında kullanılmaktadır.
Çinko ayrıca, çinko plakaların yapımında, çatı kaplama malzemelerinde ve lastik sanayiinde de (ZnO olarak) kullanım alanı bulmaktadır. Çinko alaşımları ve bileşiklerinin kullanım açısından özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Ticari açıdan çinkonun öneminde herhangi bir gerileme gözlenmemektedir. Bazı uygulama alanlarında, diğer metallerle arasında bir yarış olmasına rağmen, çinkonun önemi hiç azalmamaktadır. Toplam çinko tüketimininin hemen hemen %50’si galvanize çelik üretiminde kullanılmakta, %20’si pirinç üretiminde, %15’i döküm, %8’i çinko oksit üretiminde, %7’ si yarı fabrikasyon ürünlerde kullanılmaktadır. Ekotoksik etkisi nedeniyle çinko, bazı alanlarda sınırlı tüketilmektedir (özellikle yapı ve inşaat sektörü gibi). Günümüzde çinko ikame materyali olarak; alüminyum, mağnezyum ve plastikler, özellikle otomotiv sektöründe kullanılmaktadır.

Çinko oldukça sert bir metal olup; 7,14 gr/cm3 yoğunluktadır. Çinko oksijen ile temas ettiğinde yeşilimsi/mavimsi bir alev ile yanarak beyaz renkli çinko oksit dumanını meydana getirmektedir.

Çinko Oksit tanecikli toz halinde bir ürün olup “çinko beyazı” adı altında da boyacılıkta, lastik sektöründe, kauçuk, kozmetik, petrol ürünleri, seramik, cam ve kaplama endüstrilerinde hammadde olarak; muşamba ve emaye yapımında ise dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Görünüm: Beyaz Pudra

Dereceler: 95%, 96%, 97%, 98%, 99%, 99.5%, 99.7%

Fransız Proses: 99.7%, 99.5%, 99%

Amerikan Proses: 99.5%, 99%, 98%, 97%, 96%, 95%

Seramik, kauçuk, boya, porselen, gübre, lastik, yem katkısı, enerji nakil hatları porseleni, çinko fosfat ve çinko sülfat sanayinde hammadde olarak kullanılmaktadır.

Beyaz pudra şeklinde toz, kokusuz, acı bir tada sahip, havadaki karbon dioksiti ve ultraviyole ışınlarını emme özelliğine sahip, asit ve alkalilerde çözülebilen, su ve alkolde çözülme özelliği olmayan, yanıcı ve zehirli olmayan bir maddedir.

Description

Mauris laoreet arcu tortor. Fusce neque felis, bibendum vel lacinia et, eleifend ut tortor. Sed imperdiet, purus porttitor vestibulum lobortis, lorem nunc adipiscing ipsum, at ullamcorper sem odio a tellus. Mauris a luctus nunc.
Maecenas at nisl leo. Sed sed nisl a ligula eleifend posuere ut nec sapien. Proin tempor neque mi. Duis pretium dignissim elit nec feugiat. Morbi non orci felis. Nam vitae metus a orci iaculis facilisis.

Technical Skills

  • Aliquam feugiat eleifend metus vehicula;
  • Fusce sit amet orci quis arcu;
  • Quisque eget arcu ipsum. Nam sapien sem;
  • Aliquam ultricies tincidunt augue quis;
  • Vivamus id orci nec lacus pharetra fringilla;
  • Donec ornare lobortis elit, non viverra diam.

KATALOG İNDİR

Oretec Mineral - Çinko Katalog.pdf

Kataloğu indirmek için butona tıklayınız.

TOP